Medarbejdere

 

Det er vores medarbejdere som leverer den service, der gør DTU Danchip til en succes. Vi vil gerne vide, hvordan vi kan hjælpe dig med dine renrumsopgaver og aktiviteter.

Thomas Anhøj

Thomas Aarøe Anhøj
Proces Specialist, Ph.D.
Bygn. 347, stuen, rum 082
(+45) 4525 6421
e-mail: taran@danchip.dtu.dk

Majken Becker

Majken Becker
Laboratorietekniker
Bygn. 346, stuen, rum 055
(+45) 4525 5811
e-mail: mbe@danchip.dtu.dk
Louise Birk

Louise Birk
Laborant
Bygn. 346, stuen, rum 055
(+45) 4525 5811
e-mail: loubir@dtu.dk

Karen Birkelund

Karen Birkelund
Proces Generalist, Ph.D.
Bygn. 347, 1. sal, rum 173
(+45) 4525 6436
Mobil: 2179 9118
e-mail: kabi@danchip.dtu.dk

  Fabrizio Brocca
Iaeste Student
Bygn. 346, rum 151 
(+45) 4525 5741
e-mail: fabbro@dtu.dk            

 
Kirsten Bruus

Kirsten Bruus
Fundraiser/Marketing koordinator
Bygn. 347, 1. sal, rum 173
(+45) 4525 5528
Mobil: 2136 5895
e-mail: knbruus@dtu.dk

 


 

Henning Due Bærendtsen
Tekniker
Bygn. 347, stuen, rum 077
(+45) 4525 5950
e-mail: henndb@dtu.dk


Bingdong Chang
Ph.D. studerende 
Bygn. 346, rum 151 
(+45) 4525 5741
e-mail: bincha@dtu.dk


Rune Christiansen

Rune Christiansen
Processpecialist, M.Sc.
Bygn. 347, 1. sal, rum 184
(+45) 4525 6435
e-mail: rkc@danchip.dtu.dk

Roy Cork

Roy Cork
Chief Equipment Engineer
Bygn. 347, stuen, rum 072
(+45) 4525 5746
Mobil: 2747 9932
e-mail: rc@danchip.dtu.dk

Jan Vasland Eriksen

Jan Vasland Eriksen
Facility Manager
Bygn. 346, stuen, rum 049
(+45) 4525 5819
Mobil: 2215 7001
e-mail: jve@danchip.dtu.dk

Thøger Eskildsen

Thøger Eskildsen
Kvalitets- og systemchef
Bygn. 347, stuen, rum 072
(+45) 4525 5818
e-mail: te@danchip.dtu.dk

Anders Gregersen

Anders Gregersen
Elektronikingeniør
Bygn. 346, stuen, rum
(+45) 4525 5810
Mobil: 9351 1142
e-mail: angreg@dtu.dk

Tine Greibe

Tine Greibe
Procesgeneralist, Ph.D 
Bygn. 347, 1. sal, rum 173
(+45) 4525 5701
Mobil: 2179 8785
e-mail: tigre@danchip.dtu.dk

Anpan Han
Assistant Professor
Bygn. 347, 1. sal, rum 184 
(+45) 4525 5716 
e-mail: anph@.dtu.dk

Jesper Hanberg

Jesper Hanberg
Proces generalist, Ph.D.
Bygn. 347, 1. sal., rum 173
(+45) 4525 5828
Mobil: 2365 2215
e-mail: jehan@danchip.dtu.dk

Berit Geilman Herstrøm

Berit Geilman Herstrøm
Processpecialist, M.Sc.
Bygn. 347, stuen, rum 078
(+45) 4525 6303
e-mail: bge@danchip.dtu.dk

Conny Hougaard

Conny Hjort
Laboratorietekniker
Bygn. 347, 1. sal, rum 173
(+45) 4525 5800
Mobil: 2365 2188
e-mail: coh@danchip.dtu.dk

Jörg Hübner

Jörg Hübner
Direktør
Bygn. 347, 1. sal, rum 178
(+45) 4525 5762
e-mail: joerg.huebner@danchip.dtu.dk



Nina Høgh-Jensen
Fundraiser/projektkoordinator
Bygn. 347, 1. sal, rum 182
Mobil: 9351 1429
e-mail: ninhj@dtu.dk 

Henri Jansen
Professor
Byg. 347, 1. sal, rum 172
(+45) 4525 6433
Mobil: 9351 1931
e-mail: henrija@dtu.dk

Flemming Jensen

Flemming Jensen
Leder af Procesudvikling, Lektor, Ph.D.
Bygn. 347, stuen, rum 076
(+45) 4525 5767
Mobil: 2081 1667
e-mail: fj@danchip.dtu.dk

Leif Johansen

Leif Johansen
Driftschef, Ph.D.
Bygn. 347, 1. sal, rum 170
(+45) 4525 5713
Mobil: 2534 8992
e-mail: lesjo@danchip.dtu.dk

Anders Jørgensen

Anders Jørgensen
Leder af Customer Support, Ph.D.
Bygn. 347, 1. sal, rum 174
(+45) 4525 5859 
Mobil:  2337 2131
e-mail: ajoe@danchip.dtu.dk

Louise Jørgensen

Louise Jørgensen
Laboratorietekniker
Bygn. 347, 1. sal, rum 173
(+45) 4525 5709
Mobil: 2365 2220
e-mail: lj@danchip.dtu.dk

Matthias Keil

Matthias Keil
Process Specialist, Ph.D.
Bygn. 347, stuen, rum 080
(+45) 4525 6492
e-mail: makei@danchip.dtu.dk

Elena Khomtchenko

Elena Khomtchenko
Processpecialist, M.Sc.
Bygn. 347, stuen, rum 080
(+45) 4525 7511
e-mail: elk@danchip.dtu.dk

DTU Danchip

Martin Nørvang Kristensen
Ingeniør asssistent
Bygn. 347, stuen, rum 074
(+45) 4525 5816
e-mail: mkris@danchip.dtu.dk

Sara Krpovic
Process Specialist          
Bygn. 347, stuen, rum 077
(+45) 4525 5820

e-mail: sarakr@dtu.dk

Pernille Voss Larsen

Pernille Voss Larsen
Processpecialist, M.Sc.
Bygn. 347, stuen, rum 077
(+45) 4525 5903
e-mail: pvl@danchip.dtu.dk

Tage Larsen

Tage A. Larsen
Serviceingeniør
Bygn. 344, stuen, rum 033
(+45) 4525 5714
Mobil: 2365 2235
e-mail: tal@danchip.dtu.dk

Jonas Michael Lindhard

Jonas Michael Lindhard
Processpecialist, M.Sc.
Bygn. 347, stuen, rum 078
(+45) 4525 5744
e-mail: jml@danchip.dtu.dk

Radu Malureanu
Seniorforsker
Bygn. 347, 1. sal, rum 184
(+45) 4525 5519
e-mail: rmal@dtu.dk

Mikkel Mar

Mikkel Dysseholm Mar
Processpecialist, M.Sc. 
Bygn. 347, stuen, rum 077
(+45) 4525 5708
e-mail: mdyma@danchip.dtu.dk

Jeppe Mosgaard

Jeppe R. Mosgaard
Elektronikfagtekniker lærling
Bygn. 346, stuen, rum 049
(+45) 4525 5810
e-mail: jeramo@dtu.dk

Henrik Nielsen

Henrik Nielsen
Elektronikingeniør
Bygn. 347, stuen, rum 077
(+45) 4525 6417
e-mail: hn@danchip.dtu.dk

Claus Højgård Nielsen

Claus Højgård Nielsen
Processspecialist, M.Sc.
Bygn. 347, 1. sal, rum 173
(+45) 4525 5702
Mobil: 2365 2185
e-mail: choi@danchip.dtu.dk

/-/media/Andre_Universitetsenheder/Danchip/DTU Danchip/DTU Danchip Staff/mette_noer_jpg.ashx

Mette Noer
Sekretariatsleder
Bygn. 347, 1. sal, rum 182
(+45) 4525 5726
Mobil: 4126 5223
e-mail: mette.noer@danchip.dtu.dk

Henrik Nyholt

Henrik Nyholt
Elektronikingeniør
Bygn. 346, stuen, rum
(+45) 4525 5810
Mobil: 2465 3885
e-mail: henny@danchip.dtu.dk

 

Thomas Pedersen
Proces Generalist, Ph.D.
Bygn. 347, 1. sal, rum 173 
e-mail: thope@dtu.dk

Lean Gottlieb Pedersen
Process specialist
Bygn. 347, stuen, rum 082
(+45) 4525 5701
e-mail: lgpe@dtu.dk

Søren M. B. Petersen

Søren M. B. Petersen 
Ingeniørassistent
Bygn. 344, stuen, rum 033
(+45) 4525 5714
Mobil: 6166 5100
e-mail: smp@danchip.dtu.dk

Patama Pholprasit

Patama Pholprasit
Processpecialist, M.Sc.
Bygn. 347, stuen, rum 077
(+45) 4525 5820
e-mail: paphol@dtu.dk

Valeriu Popescu

Valeriu Popescu
Ingeniørassistent
Bygn. 346, stuen, rum 055
(+45) 4525 5782
Mobil: 2365 2322
e-mail: vp@danchip.dtu.dk

Kristian Hagsted Rasmussen
Research process engineer
Bygn. 347, stuen, rum 077
e-mail: khara@dtu.dk

 

 

Michael Schmid
Iaeste studerende
Bygn. 347, 1. sal, rum 173
e-mail: tanamp@dtu.dk

 

 

Peixiong Shi

Peixiong Shi
Principal Engineer, Ph.D
Bygn. 347, stuen, rum 084
(+45) 4525 5736
Mobil: 2533 0608
e-mail: pxshi@danchip.dtu.dk

Anita Stick

Anita Stick
Overassistent
Bygn. 347, stuen, rum 070
(+45) 4525 5743
e-mail: as@danchip.dtu.dk

Chantal Silvestre
Ph. D. studerende           
e-mail:chasil@danchip.dtu.dk

 

Torben Simonsen

Torben Simonsen
Servicemedarbejder
Bygn. 346, stuen, rum 055
Mobil: 2465 5828
e-mail: tosim@danchip.dtu.dk

Hoa Thanh

Hoà Lê Thanh
Ph.D. studerende
Bygn. 346, rum 151
(+45) 4525 5741
e-mail: hoalet@dtu.dk

William Tiddi Wiliam Tiddi

Ph.D. studerende
Bygn. 346, rum 151
(+45) 4525 5741
e-mail: wiltid@dtu.dk

Matteo Todeschini Matteo Todeschini 

Ph.D. studerende
Bygn. 346, rum 151
(+45) 4525 5741
e-mail: mattod@dtu.dk

Claudia Tröger
Indkøbs koordinator
Bygn. 347, stuen, rum 072
(+45) 4525 6743
e-mail: ctroeg@dtu.dk

 

Peter Windmann

Peter Windmann
Servicekoordinator
Bygn. 347, stuen, rum 074
(+45) 4525 5901
e-mail: pewin@danchip.dtu.dk

Dorthe Ziegler

Dorthe Ziegler
Økonomikoordinator
Bygn. 347,1. sal, rum 182
(+45) 4525 5755
e-mail: dozi@adm.dtu.dk